Selecteer een pagina

Brief van de VBNGB aan de staatssecretaris Fiscaliteit

jul 12, 2026

Ministerie van Financiën
Aan de staatssecretaris Fiscaliteit
Postbus 20201
2500 EE Den Haag
Die Niederlande

Datum: 5 juli 2026
Onderwerp: Belastingverdrag met Zweden

Geachte heer Eerenberg,

Op 2 juli 2025 hebben wij de toenmalige staatssecretaris verzocht de inkomenseffecten van het nieuwe belastingverdrag met Spanje te publiceren. In die brief hebben wij toegelicht waarom deze informatie voor onze achterban noodzakelijk is. Helaas hebben wij op dat verzoek geen reactie ontvangen.

Tijdens de behandeling van het nog te ondertekenen verdrag met Spanje heeft Kamerlid Agnes Joseph (BBB) op 26 augustus 2025 de minister verzocht om bij de presentatie van het verdrag berekeningen van de inkomenseffecten te voegen. De minister heeft toegezegd daartoe bereid te zijn.

Op 6 januari 2026 hebben wij u onze Nota over het Fiscaal Verdragsbeleid toegestuurd. Naar aanleiding daarvan zijn wij op 17 februari 2026 uitgenodigd voor een gesprek, waarin onze voorstellen met medewerkers van uw ministerie zijn besproken. Een van de aanbevelingen uit onze nota luidt:

“Ter voorkoming van bestaansonzekerheid en negatieve inkomenseffecten is het zeer wenselijk dat in een vroeg stadium inkomenseffectrapportages worden opgesteld. Op basis daarvan kunnen eventuele overgangsmaatregelen worden overeengekomen. Bij de invoering van een nieuw verdrag zou gekozen kunnen worden voor een leeftijdscriterium, een overgangstermijn voor bestaande gevallen en/of unilaterale compensatieregelingen.”

Nu het nieuwe belastingverdrag met Zweden is ondertekend en het ratificatieproces ingaat, verzoeken wij u — in lijn met de eerder uitgesproken bereidheid van de minister — om de inkomenseffecten van dit verdrag openbaar te maken. Het gaat ons expliciet om de groep van Nederlandse verdragsgerechtigden, die in Nederland zorgbijdragen aan het CAK betalen, die nu ook belasting in Nederland gaan betalen. Een paar berekeningen van verschillende inkomensgroepen zouden welkom zijn. Bovendien zouden wij het op prijs stellen, ook de inkomenseffecten van Zweedse immigranten in Nederland te kennen.

Het moge duidelijk zijn dat de VBNGB ook bij toekomstige belastingverdragen een tijdige rapportage van inkomenseffecten noodzakelijk acht. Wij denken graag mee over de meest geschikte berekeningsmethodiek en de vorm waarin deze rapportages kunnen worden gepresenteerd.

Met vriendelijke groet,

Idsert Walta,
Voorzitter VBNGB

Kopie: de voorzitter van de Vaste Commissie voor Financiën van de Tweede Kamer (per e-mail)

0 reacties

Een reactie versturen

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Met het plaatsen van een reactie accepteert u het privacybeleid.

Blijf op de hoogte

Ontvang een e-mail wanneer er nieuwe berichten online staan.

Factsheet